Ako si vybrať horolezeckú prilbu?

Prilba je nepostrádateľná pokrývka hlavy nielen pri horolezectve alebo na ferratách ale aj pri turistike. Nosenie prilby nie je dobré podceňovať ani na krátku vzdialenosť. Nikdy neviete, čo odkiaľ priletí a hlavu máte len jednu.

Prilba je nepostrádateľná pokrývka hlavy nielen pri horolezectve alebo na ferratách ale aj pri turistike. Nosenie prilby nie je dobré podceňovať ani na krátku vzdialenosť. Nikdy neviete, čo odkiaľ priletí a hlavu máte len jednu.

Doba čítania 5 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk

Aký typ horolezeckej prilby si vybrať?

Na trhu je niekoľko druhov horolezeckých prilieb, ktoré sa od seba líšia predovšetkým konštrukciou. Musíme vedieť, či prilbu budeme používať pri lezení po skalách, na ferratové lezenie, pri prielezoch jaskyňami alebo v lanových parkoch. Na viacúčelové využitie ponúka trh univerzálnu prilbu, tých je tiež najviac.

S horolezeckou prilbou je to ako s každým druhom oblečenia. Napríklad aj športová obuv má niekoľko ďalších podkategórií a určite by ste si neobuli sálové topánky, ak by ste išli behať do terénu.

Pri výbere prilby je asi najdôležitejšie za akým účelom si prilbu kúpime.

Do jaskýň sa hodia prilby s tvrdou škrupinou, ktorá ochráni hlavu aj pred tvrdými nárazmi kameňa.

Na lezenie po skalách alebo na ferraty sú určené prilby stredne ťažké, ktoré sú odolné proti drobným kameňom. A na lezenie v lanovom parku, kedy nám hrozí asi tak najmenšie nebezpečenstvo, postačí samotná škrupina s ľahkou výstužou. Také prilby sú najľahšie.

Akú konštrukciu prilieb?

Prilby delíme v zásade podľa typu použitej konštrukcie. Každý typ konštrukcie inak tlmí nárazy a má svoje prednosti a výhody. Sú tri typy konštrukcie, podľa ktorej sa vlastne určuje do akého terénu a na aké použitie je prilba určená. Prvý typ je z penového materiálu a pevnej fólie, druhý je z tvrdej plastovej škrupiny a tretí je kombinácia predchádzajúcich dvoch typov.

Prvý typ konštrukcie ochranných prilieb je z penového materiálu vo vnútri a pevnej „fólie“ na povrchu. Táto konštrukcia veľmi dobre tlmí nárazy pomocou trvalej deformácie. V praxi to znamená, že na prilbe zostávajú stopy po nárazoch. Čo znamená, že prilby s touto konštrukciou majú vynikajúce tlmiace vlastnosti. Ďalšia ich prednosť je v ich minimálnej hmotnosti.

Na druhej strane sú tu prilby, ktoré majú tvrdú škrupinu z plastu, ktorý tlmí nárazy elastickou deformáciou. Po náraze sa prilba dočasne deformuje a potom sa vráti do svojho pôvodného tvaru. Tieto prilby sú síce o niečo ťažšie ako predchádzajúci typ, ale znesú aj dosť hrubé zachádzanie. Sú veľmi odolné a zároveň pohodlné. Vo vnútri prilby sa skrýva upevňovací systém popruhov, ktorý sadne takmer každému.

A tretím typom je kombinácia týchto dvoch konštrukcií, teda prilba s tvrdou škrupinou a penovou výplňou. Táto prilba dobre tlmí nárazy ako elastickú deformáciu plastovej škrupiny tak aj čiastočne deformáciu penového materiálu. Tento typ je kompromis medzi ľahkosťou, odolnosťou a tlmiacimi schopnosťami.

Akú veľkosť prilby?

Akú veľkosť prilby si kúpiť zistíme zmeraním obvodu hlavy cez čelo. Väčšina výrobcov prilieb ponúka ešte dodatočne stiahnutie prilby pomocou polohovacieho kolieska, vďaka ktorému bude prilba presne sedieť na hlave.

Aká hmotnosť prilby je optimálna?

V tomto prípade neplatí pravidlo, že čím ľahšia prilba, tým menej chráni. Toto kritérium je hlavne o pohodlnosti a pocite bezpečia.

V súčasnej dobe sa dajú zohnať prilby, ktoré vážia menej ako 300 g. Prilby sú veľmi kvalitné, pretože sú na nich použité už drahšie a odľahčené materiály, to sa samozrejme odrazí na ich cene.

Na bežné využitie postačia prilby s hmotnosťou okolo 350g. Také prilby sú vyrobené z kvalitných materiálov a cenovo sú prijateľné.

Pri skúšaní prilby musíme brať do úvahy, že prilbu budeme mať na hlave niekoľko hodín a ak sa rozhodujeme medzi dvoma a jedna z nich je ľahšia, vezmite si tú ľahšiu, aj za cenu toho, že je o niečo drahšia – jedná sa len a len o vaše pohodlie a vyvarujete sa bolestiam krčnej chrbtice.

Na čo je odvetrávanie prilby?

Odvetrávanie prilby je veľmi dôležité. Zaistí Vám, že sa v nej nebudete toľko potiť a prehrievať, zároveň ale nedochádza k zhoršeniu chrániacich vlastností prilby.

Odvetrávanie je rovnako dôležité na prilbách ako na ostatných športových potrebách a oblečení. Správne odvetrávanie nie je zaistené jednou „dierou“ v prilbe, ale niekoľkými malými, rovnomerne umiestnenými vetracími dierkami. Každá táto dierka je zastretá jemnou sieťkou, ktorá zabraňuje vlietnutiu akéhokoľvek hmyzu, kamenia atď. Výrobcovia sa v súčasnej dobe snažia vymýšľať čo najlepší odvetrávací systém bez toho, aby narušili akúkoľvek ochrannú vlastnosť, kvôli ktorej si vlastne prilbu kupujeme.

Slovník výrazov

UIAA - z franc. Union Internationale des Associations d'Alpinisme, slovensky Medzinárodný Zväz Horolezeckých Asociácií. Tento zväz určuje normy, podľa ktorých sú vyrábané horolezecké potreby a doplnky. Označenie, že výrobok prešiel normami UIAA označuje kvalitný a preverený výrobok.

CE - z franc. Communité Européen, slovensky Európske spoločenstvo. Značenie CE vyjadruje, že výrobok spĺňa európsky technický štandard nazývaný harmonizovaná európska norma.

Škrupina - takto sa nazýva vrchná plastová časť prilby. Jedná sa o vrchnú vrstvu, ktorá by mala vydržať pokiaľ možno, čo najväčší náraz.

Via Ferrata = Železná cesta - sú to náročné turistické trasy, zaistené oceľovými lanami, skobami a rebríkmi. Vedú strmými stenami a turisti môžu vďaka nim prekonať pre nich inak neleziteľné úseky. Najviac Železných ciest je v Dolomitoch.

Vybrať horolezecké prilbu